حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

انواع سیستم های تهویه مطبوع هوا سرمایشی و گرمایشی

مقایسه انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی

برای مقایسه سیستم های تهویه مطبوع ابتدا باید بدانیم سیستم تهویه مطبوع چیست ؟ برای این منظور شما می توانید مقاله ای که پیش تر در این باره نوشته شده است را مطالعه بفرمایید. اما در این مقاله، به معرفی انواع سیستم ها و دستگاه تهویه هوا و نحوه عملکرد آن ها به تفصیل می پردازیم تا زمینه ای برای مقایسه آن ها و بررسی معایب و مزایای آن ها نیز فراهم شود.  لازم به ذکر است با وجود تنوع بالای سیستم های سرمایشی و گرمایشی و دستگاه ها و محصولات تهویه مطبوع در بازار ، انتخاب سیستم و دستگاه تهویه مطبوع متناسب با نوع محیط و مساحت فضا و … نیاز به دانش و تخصص در این زمینه دارد که پیشنهاد می شود برای این منظور با مشاوران مایسا با شماره تلفن 86086904-021 تماس حاصل فرمایید .

معرفی و مقایسه انواع سیستم های تهویه مطبوع هوا سرمایشی و گرمایشی

سیستم تهویه مطبوع از دو نظر دسته بندی می شوند ؛ بر اساس نوع سیال و بر اساس مستقل یا مرکزی بودن آن ها. سیستم های تهویه مطبوع بر اساس نوع سیال خود به 4 زیر دسته ی ، سیستم های تمام آب ، تمام هوا ، آب و هوا و تمام مبرد تقسیم بندی می شوند که در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد انواع سیستم های تهویه مطبوع پرداخته می شود.

  • الف ) بر اساس مستقل و مرکزی بودن

سیستم تهویه مطبوع مستقل چیست ؟

سیستم های تهویه مطبوع مستقل ، کولر گازی ، داکت اسپلیت و سیستم مینی چیلر را شامل می شود. همانطور که از نام این نوع سیستم مشخص است ، دستگاه های زیر مجموعه این سیستم مانند کولر گازی ، داکت اسپلیت و مینی چیلر برای هر محیطی به صورت مستقل نصب می شوند و کار می کنند و قابلیت عملکرد به عنوان یک سیستم مرکزی را ندارند. برای مثال در ساختمانی که دارای چندین واحد اداری و یا مسکونی است ، می توان برای هر واحد یک سیستم مستقل تهویه مطبوع در نظر گرفت که عملکردی جداگانه داشته باشند. به این معنی که اگر تحت شرایطی لازم بود که واحد ها به طور مستقل به سیستم تهویه مطبوع تجهیز شوند انتخاب می تواند بین دستگاه کولر گازی ، داکت اسپلیت و مینی چیلر صورت بگیرد که هر کدام دارای ویژگی ها و مشخصات فنی مختص به خود هستند که در ادامه به آن می پردازیم. لازم به ذکر است هر سه دستگاه توانایی ایجاد سرمایش در فصل گرم و گرمایش در فصل سرد را دارا هستند و در صورتی که تعداد طبقات ساختمان بیشتر از 4 یا 5 طبقه نباشد می توان کندانسور آن ها را بر روی پشت بام نصب کرد و در غیر این صورت کندانسور باید در تراس قرار گیرد.

انواع سیستم تهویه مطبوع هوا مستقل

کولر گازی ( اسپلیت )

داکت اسپلیت ( اسپلیت کانالی )

مینی چیلر

مقایسه انواع سیستم تهویه مطبوع مستقل

سیستم تهویه مطبوع مرکزی چیست ؟

سیستم تهویه مطبوع مرکزی برخلاف سیستم تهویه مطبوع مستقل قادر به تامین گرمایش و سرمایش تمام واحد ها و اتاق ها با استفاده از یک سیستم می باشد. این نوع سیستم تهویه هوا مطبوع بیشتر در پروژه های بزرگ مانند برج ها ، ساختمان های بزرگ ، پاساژ ها و مراکز تفریحی و عمومی دیگر است. علت استفاده از این نوع سیستم در پروژه های بزرگ ، کاهش قابل توجه و چشمگیر مصرف برق همزمان با ایجاد سطح رفاه و آسایش برای ساکنان است. مزیت های دیگر این نوع سیستم تهویه مطبوع ، کاهش ظرفیت پست های برق ، تابلو برق و کانال کشی و کنتور برق به دلیل کم مصرف بودن این سیستم است که خود باعث کاهش سرمایه گذاری اولیه خواهد شد. کاهش هزینه نمای ساختمان به دنبال حذف کندانسور و نداشتن الزام برای استتار کندانسور در نمای ساختمان از جمله مزایای انتخاب این نوع سیستم تهویه مطبوع است. طول مفید سیستم تهویه مطبوع مرکزی حدودا 30 سال می باشد.

مزایای سیستم تهویه مطبوع مرکزی

  • کاهش قابل توجه مصرف انرژی برق
  • کاهش هزینه ها و سرمایه گذاری اولیه پروژه ها
  • حذف کندانسور و حفط زیبایی نما و فضای تراس
  • بهبود کیفیت هوا به واسطه فیلتراسیون
  • قابلیت سرمایش و گرمایش در متراژهای بزرگ
  • انواع سیستم تهویه مطبوع مرکزی و مقایسه آن ها

انواع سیستم های تهویه مطبوع هوا مرکزی

چیلر آبی یا هوایی

فن کویل یا هواساز

وی آر اف (VRF)

مقایسه انواع سیستم تهویه مطبوع مرکزی

  • ب) براساس نوع سیال

سیستم تمام هوا

در این نوع، دستگاه های تهیه آبسرد و آبگرم که به ترتیب چیلر و دیگ آبگرم گفته می شود در موتور خانه قرار می گیرد و دستگاه هایی به نام هواساز مرکزی وظیفه تهیه و ارسال هوای سرد و گرم را به عهده دارند. این دستگاه دورتر از موتورخانه و در نزدیکی محیط مورد نظر نصب می شود. در فرآیند گرمایش و سرمایش ، سیال ناقل حرارت و برودت به وسیله پمپ به کویل دستگاه هواساز منتقل می شود و هوایی که از کویل آب گرم یا فن کویل عبور می کند سرد یا گرم شده و به محیط وارد می شود.

سیستم تمام آب

در این سیستم ها همانطور که از نام آن بر می آید، سیال ناقل حرارت و برودت آب می‌باشد. برای گرمایش ، آب در موتورخانه در دستگاه هایی مانند دیگ بخار یا دیگ آبگرم، گرم می‌شوند و برای سرمایش در فصول گرم آب از طریق چیلر یا آبسرد کن سرد می شود. آبگرم یا آبسرد به فن کویل ارسال می‌شود و هوای عبور داده شده از روی کویل به محیط مورد نظر وارد می شود.

سیستم آب هوا

در این نوع سیستم ها گرمایش به وسیله آب و سرمایش به وسیله هوا صورت می گیرد. لازم است ذکر شود که گرمایش با آب معمولاً به دو صورت امکان‌پذیر است.

سیستم های تمام مبرد یا انبساط مستقیم DX

در این نوع سیستم ها ، هوا به صورت مستقیم به وسیله مبرد موجود در کویل‌های سرمایشی سیستم هواساز سرد می‌شود.

در این مقاله سعی شده است تا انواع سیستم های سرمایشی و گرمایشی معرفی شود. همچنین ویژگی ها ، مشخصات فنی و مزایای آن ها برای مقایسه سیستم های تهویه مطبوع هوا سرمایشی و گرمایشی و انتخاب بهترین نوع آن به تفصیل شرح داده شده است. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان مایسا با شماره تلفن 86086904-021 تماس بگیرید.

ارتباط با ما
تهران - خیابان ولیعصر - کوچه سید الشهدا - پلاک ۱ - واحد ۲۰۴
021-88850654 , 0912-4063144
info@maysa-co.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X
به کمک نیاز دارید؟