حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

علت صدای زیاد داکت اسپلیت و راهکارهای کاهش آن

علت کاهش صدای داکت اسپلیت

امروزه استفاده از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و سیستم‌های تهویه مطبوع نسبت به سال‌های قبل افزایش یافته است. داکت اسپلیت که یکی از این سیستم های تهویه مطبوع می باشد، علاوه بر مزایای بسیاری که دارد و سبب خرید و فروش بسیار زیاد آن شده است، یکی از معایب آن ایجاد صدای بلند در هنگام کار کردن می باشد. این صدای بلند سبب شده که بسیار از افراد در پی آن باشند که از طریق راه هایی آن را کاهش دهند و یا در حد امکان آن را از بین ببرند. از این رو ما در این مقاله به بررسی علت صدای داکت اسپلیت و همچنین روش کاهش صدای داکت اسپلیت می پردازیم تا شما عزیزان بتوانید در آرامش از این سیستم استفاده کنید.

دلایل صدای داکت اسپلیت

علت ایجاد صدای زیاد داکت اسپلیت

یکی از شایع ترین مشکلات داکت اسپیلت ها که مشتریان زیادی از آن گله دارند صدای داکت اسپیلت ها می‌باشد، صدایی که از الکترو موتور فن داکت ها منتشر می‌شود. این صدای ناهنجار علت‌های گوناگونی دارد که اصلی ترین دلایل ایجاد آن موارد زیر می‌باشد:

  • شکستن و تاب داشتن پره‌های بلوور
  • بهم خوردن ریگلاژ بلوور
  • کثیف بودن فیلترها و کندانسور کولر گازی
  • تاب داشتن شفت
  • شل بودن مهره ها و پیچ‌های پنل

داکت اسپلیت که مدت زیادی است در بازر به فروش می‌رسد، اما کماکان ایجاد صدای زیاد آن، مشکل اساسی این دستگاه محسوب می‌شود. همانطور که گفتیم این عیب داکت اسپلیت دلایل متعددی دارد که در بالا برای شما ذکر کردیم، اما دلایل دیگری که سبب تشدید این صدای بلند می‌شوند اجرای نادرست کانال و همچنین استفاده از کانال گالوانیزه برای دستگاه داکت اسپلیت است که سبب می‌شود ساکنین از صدای دستگاه شکایت داشته باشند.

هر چند کارهایی برای رفع این مشکل در این سیستم ها در آمریکا و اروپا انجام شده است که در ادامه ی مطلب برای شما شرح خواهیم داد، ولی این مشکل هنوز به طور کامل در ایران رفع نشده است، زیرا غالبا کارفرمایان به علل متعدد مانند؛ عدم تصمیم گیری اولیه، کمبود جا، آشنایی نداشتن با جزئیات فنی داکت اسپیلت ها، محل تعبیه و کارگزاری داکت اسپیلت ها را داخل آپارتمان ها پیش بینی می‌کنند؛ که قاعدتا سبب مشکلاتی می‌شود که  مصرف کننده با آن روبرو می‌شود.

اگر از از علت‌های اصلی فاکتور بگیریم دلایل دیگری نیز نیز وجود دارد که سبب به وجود آمدن این صدا می‌شود، آن هم استفاده از افراد بی تجربه برای نصب و راه اندازی داکت اسپلیت می‌باشد که این سیستم را در جای نامناسبی نصب می‌کنند. افراد با تجربه این را در نظر می‌گیرند که فن ها باید در جایی خارج از محدوده ای قرار بگیرد که برای دیگران ایجاد مزاحمت نکند.

کاهش صدای داکت اسپلیت

 

راهکار‌های کاهش صدای داکت اسپلیت

حال اگر به دنبال راه حلی برای کاهش صدای داکت اسپلیت هستید به موارد زیر توجه نمایید:

1. دقت در نصب و اجرای داکت اسپلیت

یکی از اصلی ترین و اولین راه های رفع این مشکل دقت در نصب و اجرای داکت اسپلیت می باشد. توصیه می شود محل نصب داکت اسپلیت در جایی به دور از اتاق نشیمن و اتاق خواب ها قرار داشته باشد. همچنین برای نصب با رعایت استانداردهای اولیه و رعایت اصول نصب به بهترین شکل و به صورت تراز شده یونیت داخلی را درون سقف اجرا نمایید. زیرا با درست نصب نشدن یونیت داخلی هنگام روشن شدن در اثر لرزش بدنه مقداری صدا ایجاد می شود. بنابراین یکی از روش های کم کردن صدای داکت اسپلیت توجه و دقت در نصب و اجرای یونیت داخلی می باشد.

2. استفاده از کانال کشی مناسب

همانطور که می دانید توزیع هوا در داکت اسپلیت از طریق کانال ها و دریچه های هوادهی صورت می گیرد بنابر این در صورت عدم تناسب سایز دریچه ها و استفاده نکردن از کلکتورهای تقسیم باد، حین روشن شدن، دستگاه صدای آزار دهنده و به اصطلاح حالت سوت کشیدن ایجاد می کند که امری ناخوشایند و آزار دهنده به شمار می آید. بنابراین به منظور کم کردن صدای داکت اسپلیت بهتر است قبل از اجرای کانال کشی با نیروی تکنسین مشورت کرده و از سایز و ابعاد مناسب کانال مطلع گردید. همانطور که گفته شد جنس کانال مورد استفاده نیز می تواند در ایجاد صدا تاثیر داشته باشد. توصیه می شود از کانال هایی با جنس فلکسیبل که سطح مقطع گرد دارند و نیز نسبت به مدل های دیگر مانند کانال گالوانیزه از انعطاف پذیری بیشتری برخوردار بوده و به این ترتیب میزان صدا را به قدر زیادی کاهش می دهد.

3. استفاده از پوشش عایق مناسب

دو روش اول که برای کاهش صدای زیاد داکت اسپلیت ذکر شد باید قبل از اجرا و نصب آن صورت گیرد. و اما استفاده از پوشش عایق مناسب در بدنه هواساز و کانال کشی سقف برای کاهش صدای داکت اسپلیت را می توان بعد از نصب نیز به انجام رساند.

4. استفاده از دیجی کنترلر

استفاده از دیجی کنترلر که سبب کاهش دور موتور فن خازن دائم را به عهده دارد، موجب می شود که صدای دستگاه نیز کمتر شود. این قطعه با استفاده از ترموستات های نصب شده دمای مورد نیاز اتاق را شناسایی کرده و متناسب با نیاز عمل می کند. این روش از اینورتر بسیار ارزان تر بوده و در پروژه های ساختمانی موجب کاهش 15 تا 30 دی سی بل صدای ایجاد شده توسط داکت اسپلیت می شود.

 

کلام آخر

اکنون که علت صدای داکت اسپلیت را بررسی کردیم و روش کاهش صدای آن را برای شما شرح دادیم. می توانید با خیالی آسوده و با استفاده از افراد با تجربه و متخخص در این زمینه این مشکل را بر طرف نمایید. و همچنین با خرید بهترین برند های داکت اسپلیت از فروشگاه مایسا مانند داکت اسپلیت ایرانی کیسان و همچنین انواع داکت اسپلیت ها وارداتی مانند داکت اسپلیت جی پلاس، داکت اسپلیت وست کول و…. نیز می توانید در کاهش صدای داکت اسپلیت تاثیر بسیار زیادی بگذارید.

ارتباط با ما
تهران - خیابان ولیعصر - کوچه سید الشهدا - پلاک ۱ - واحد ۳۰۲
021-87700962 , 0912-4063144
info@maysa-co.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X
به کمک نیاز دارید؟