حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی

مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی

داکت اسپلیت و کولرگازی هر دو از انواع سیستم تهویه مطبوع هوا محسوب می‌شوند که در ساختمان های مختلف اعم از اداری، تجاری، مسکونی و … کاربرد دارند. اما چه مواردی این دو سیستم را از هم متمایز می‌کند، سوالی است که شاید برای خیلی از مشتریان مطرح شود. این که داکت اسپلیت بهتر است یا کولر گازی ، یکی از مهم ترین مواردی است که باید قبل از خرید، باید از آن اطلاع داشته باشیم تا بتوانیم  داکت اسپلیت و کولر گازی را با یکدیگر مقایسه کنیم. بنابراین در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی و معرفی هرکدام می‌پردازیم تا آگاهی شما را در خصوص شباهت و عملکرد هر یکی از این دو سیستم افزایش دهیم.

شباهت کولز گازی و داکت اسپلیت

بررسی نحوه عملکرد داکت اسپلیت

همانطور که در مقاله داکت اسپلیت چیست خدمت شما عزیزان عرض کردیم، داکت اسپلیت همانند کولر گازی یک سیستم خنک کننده محسوب می‌شود که علاوه بر حالت سرمایشی از عملکرد گرمایشی نیز بر خوردار می‌باشد. لازم به ذکر است که گاهی به داکت اسپلیت، کولر گازی کانالی نیز می‌گویند.

داکت اسپلیت از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده است که به بخش خارجی آن کندانسور و به بخش داخلی آن هواساز نیز گفته می‌شود، و در قسمتی از خانه مانند حیاط یا بالکن قرار می‌گیرد. این بخش داکت اسپلیت از طریق لوله هایی به یکدیگر متصل می‌شوند. جنس لوله های اتصال دهنده قسمت های داکت اسپلیت از مس می‌باشد.

در داکت اسپلیت هوا از طریق کانال کشی که در ساختمان انجام می‌شود در بخش های مختلف خانه پراکنده می‌شود و در اتاق ها و پذیرایی پخش می‌شود.

بررسی نحوه عملکرد کولر گازی

کولر گازی یکی از پر استفاده ترین دستگاه های تهویه مطبوع در کشور ایران محسوب می‌شود. این سیستم نیز مانند داکت اسپلیت تشکیل شده از دو بخش بیرونی و داخلی است که بخش بیرونی یا همان کندانسور که معمولا در فضای خارجی ساختمان قرار می‌گیرد، از طریق دو لوله باریک به بخش درونی متصل می‌شود و باعث پراکنده کردن هوای خنک یا گرم به داخل محیط می‌شود. کولرهای گازی برای محیط های کوچک مناسب می‌باشند، نصب راحتی دارند و برخلاف داکت اسپلیت نیازی به کانال کشی برای قسمت های مختلف فضا نمی باشد.

تفاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

برای مقایسه کولر گازی و داکت اسپلیت باید تفاوت ها و شباهت های این دو دستگاه را مورد بررسی قرار دهیم.

تاکنون به صورت مختصر با کارکرد هر یک از این سیستم ها آشنا شدیم حال تفاوت های هر یک را بررسی می‌کنیم .

تاوت داکت اسپلیت و کولر گازی

1. مقایسه عملکرد داکت اسپلیت و کولر گازی

داکت اسپلیت عمل خنک سازی را از طریق گاز مبرد ایجاد میکند و عمل گرمایش را از طریق آب انجام می‌دهد در حالیکه در کولر های گازی هر دوی این اعمال از طریق تبرید گاز مبرد انجام می‌شود و به این علت که قدرت گرمایشی آب از گاز مبرد بیشتر است می‌توان گفت توان گرمایشی داکت اسپلیت از کولرهای گازی بیشتر است.

2. مقایسه توان گرمایش و سرمایش داکت اسپلیت و کولز گازی

همانطور که در بالا هم اشاره شد داکت اسپلیت ها توان گرمایشی و یا خنک سازی هم زمان چند محیط را دارند اما کولر گازی صرفا توان گرمایش و سرمایش یک محیط کوچک را دارد و برای فضاهای کوچک مناسب تر هستند.

3. مقایسه قیمت کولر گازی و داکت اسپلیت

هزینه راه اندازی یک داکت اسپلیت با توجه به کانال کشی های مورد نیاز در یک ساختمان بیشتر از کولر های گازی می‌باشد. پس با توجه به این موارد می‌توان گفت قیمت داکت اسپلیت با توجه به کاربرد آن برای چند بخش همزمان و مکان های بزرگ به مراتب بالاتر از کولر گازی می‌باشد.

4. مقایسه نحوه نصب

یونیت داخلی داکت اسپلیت ها در سقف کاذب جای می‌گیرد و مانع از اشغال فضای ساختمان می‌شود و نمای بصری ساختمان را دچار اختلال نمی کند در حالی که یونیت داخلی کولر های گازی روی دیوار نصب می‌شوند و کاملا در معرض دید هستند و همچنین کندانسور کولرهای گازی نیز معمولا روی دیوار بیرونی ساختمان قرار می‌گیرند و از لحاظ زیبایی شناسی جلوه نامناسبی برای نمای خارجی ساختمان ایجاد می‌کنند. از این رو کولرگازی برای محیط هایی که سقف مناسب برای نصب داکت اسپلیت ندارند می‌تواند گزینه مناسب تری نسبت به داکت اسپلیت باشد.

5. مقایسه طول عمر

داکت اسپیلت ها طول عمر بالایی داشته و معمولا بین 10 الی 15 سال طول می‌کشد تا قطعات اصلی آن ها نیاز به تعمیرات داشته باشند. نگهداری صحیح و تمیز نگه داشتن فیلتر داکت اسپلیت ها می‌تواند به طول عمر آن ها کمک کند در حالیکه عوامل محیطی می‌تواند در طول عمر کولرهای گازی تاثیرگذار باشد.

6. مقایسه سطح صدا

صدای تولید شده توسط داکت اسپلیت ها به مراتب بیشتر از کولرهای گازی می‌باشد و علت آن وجود فن های قوی کار شده در یونیت خارجی آن می‌باشد بهتر است برای کاهش صدا از عایق های صوتی استفاده شود.

7. مقایسه جذب رطوبت

سیستم تهویه هوای داکت اسپلیت توان حذف رطوبت محیط را دارد در حالیکه کولرهای گازی از این قابلیت محروم می‌باشند.

8. مقایسه مصرف برق

داکت اسپلیت ها برق کمتری نسبت به کولرهای گازی مصرف می‌کنند و صرفه اقتصادی تری نسبت به کولرهای گازی دارند.

کلام آخر

با توجه به موارد گفته شده در بالا انتخاب و راه اندازی هر یک از این سیستم ها با توجه به شرایط پروژه متغیر خواهد بود. لذا می‌توان این چنین جمع بندی کرد که کولرهای گازی برای فضاهای نسبتا کوچک مانند مغازه ها و یا واحد های مسکونی کوچک مناسب است و داکت اسپلیت ها برای واحد های بزرگتری که دارای بخش های متعدد هستند می‌توانند گزینه مناسب تری باشند.

با توجه به مطالب گفته شده  که به مقایسه داکت اسپلیت و کولر گازی پرداختم حالا بهتر می‌توانید متوجه تفاوت و شباهت داکت اسپلیت و کولر گازی شوید. برای خرید ان ها نیز نگران نباشید زیرا مایسا می‌تواند بهترین گزینه برای شما جهت خرید انواع سیستم های تهویه مطبوع مانند انواع داکت اسپلیت ایرانی و وارداتی، چیلر ، کولز گازی و… باشد. جهت خرید می‌توانید با شماره 86086904_021 تماس حاصل فرمایید.

ارتباط با ما
تهران - خیابان ولیعصر - کوچه سید الشهدا - پلاک ۱ - واحد ۳۰۲
021-87700962 , 0912-4063144
info@maysa-co.com
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X
به کمک نیاز دارید؟