سیستم تهویه مطبوع چیست و اجزای آن کدام است ؟

سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع هوا در انواع مختلفی و با عملکردهای متفاوتی در بازار موجود است که هر کدام دارای مشخصات فنی و ویژگی های خاص خود است . امروزه با وجود بحران های مختلف محیط زیستی و همچنین قیمت بالای انرژی شرکت های تولید کننده این نوع سیستم ها با به کار گیری علم و تلکولوژی روز دنیا در تلاش برای تولید محصولاتی با کیفیت و راندمان بالا و در عین حال کم مصرف هستند و منطقی است بقای شرکت های تولید کننده در راستای رسیدن به این اهداف با هزینه کمتر است تا بتوانند محصولات خود را با کیفیت بالا و قیمت پایین عرضه کنند و رضایت مشتری را جلب کنند. با این توضیحات توقع می رود که هر روز شاهد بهبود کیفیت و بالا رفتن راندمان محصولات و یا تولید دستگاه های تهویه مطبوع با عملکرد جدید و ویژگی های جدید باشیم که تا به حال ندیده ایم. هر چند تا همین امروز هم تنوع محصولات و دستگاه های تهویه مطبوع به قدری  بالاست که برای انتخاب و خرید آن ها دچار مشکل می شویم و تنها راه پیش رو ، شناخت انواع سیستم های تهویه مطبوع ، که چیست و چگونه کار می کند و آشنایی با مشخصات فنی آن هاست تا بتوانیم با مقایسه سیستم های تهویه مطبوع موجود و متناسب با نیازهای خود بهترین انتخاب را داشته باشیم. البته باید مد نظر داشت که شناخت ، آگاهی از نحوه ی عملکرد و مشخصات فنی و اجزای آن ها و در نهایت مقایسه آن ها با یکدیگر اگر برای شما امکان پذیر هم باشد بسیار زمان بر است و ممکن است باعث سر درگمی شما در انتخاب شود لذا پیشنهاد می شود در این خصوص حتما با فراد با تجربه و متخصص مشورت کنید . شما می توانید برای این منظور از طریق شماره تلفن 87700962-021 با مشاوران مایسا در ارتباط باشید.

سیستم تهویه مطبوع هوا چیست ؟

برای آشنایی با سیستم های تهویه مطبوع بهتر است ابتدا به معرفی فرآیند تهوبه مطبوع بپردازیم و بدانیم که اساسا تهویه مطبوع به معنی است؟  پاسخ این پرسش می تواند تعریفی از سیستم های تهویه مطبوع نیز ارائه دهد. در واقع تهویه مطبوع شاخه ای از علم مکانیک است که  به مجموعه عملیات هایی بر روی هوا گفته می شود که با هدف تامین هوای مطلوب ، بهداشتی و دلپذیر برای زندگی ، کار و نگهداری مواد یا محصول گفته می شود . به طور کلی ، تهویه مطبوع باید بتواند سه فاکتور، رطوبت ، دما و سرعت جریان هوا را کنترل کند.

حال با توجه به این تعریف می توان گفت سیستم تهویه مطبوع به تمامی سیستم هایی گفته می شود که رطوبت ، دما و سرعت جریان هوای محیط را متناسب با نیاز ما و به مقدار مطلوب مورد نظر تغییر دهد و کنترل کند. به این ترتیب تمام این سیستم ها بر یک اصل استوارند که گرما و سرما را به محل مورد نظر منتقل می‌کنند. با این تعریف دستگاه هایی نظیر کولر گازی ، داکت اسپلیت ، چیلر و مینی چیلر و بسیاری دیگر، سیستم های تهویه مطبوع به حساب می آیند.

سیستم تهویه مطبوع چیست

اجزای سیستم تهویه مطبوع چیست ؟

اجزای سیستم تهویه مطبوع به نوع سیستم بستگی دارد و بر اساس نوع دستگاه متفاوت است اما به طور کلی تمامی این سیستم ها برای تامین هوای گرم در زمستان و هوای سرد در تابستان دارای 4 بخش می باشند. بخش منبع ، بخش توزیع ، بخش تحویل و المان های کنترلی اجزای اصلی تشکیل دهنده سیستم های تهویه مطبوع هوا به شمار می آیند که در ادمه به توضیحات بیشتری در مورد نقش هر یک از اجزا در این سیستم ها می پردازیم.

بخش منبع

منبع ها در دستگاه های تهویه هوا به دو نوع منابع حرارتی و منابع برودت تقسیم بندی می شوند. منابع حرارت با نام هایی همچون دیگ آبگرم و یا کوره نیز شناخته می شود که همانطور که نامش مشخص است با مصرف سوخت یا الکتریسیته حرارت تولید می‌کنند. اگر نوع سیالی که گرم می شود مایع باشد به آن دیگ می گویند و در صورتی که منبع حرارتی وظیفه گرم کردن گاز را بر عهده داشته باشد کوره نامیده می شود. اما منابع برودت برای عملکرد سرمایشی سیستم های تهویه مطبوع لازم است. تامین هوای سرد در اثر تبخیر مبرد که معمولا در حالت گاز شکل است انجام می شود. هر چه سرعت تبخیر بیشتر باشد میزان سرمایش نیز بیشتر می شود. چیلر نوعی منبع برودت شناخته می شود که در دو نوع ضربه ای و جذبی وجود دارد.

بخش توزیع

این بخش شامل کانال کشی ها ، لوله کشی ها ، پمپ ها و فن هاست که وظیفه ی انتقال اثر گرمایشی و سرمایشی به محیط مورد نظر را بر عهده دارد. پمپ ها در دستگاه های تهویه هوا در دو نوع جریان محوری و جریان عمودی وظیفه به حرکت درآوردن سیال را به عهده دارند. پمپ‌های حلزونی  سیال مایع و فن یا بادزن سیال گازی را به حرکت در می آورند. همچنین هواکش‌ها از مهمترین اجزای هر سیستم تهویه مطبوع به حساب می آید که در دو نوع هوا کش های گریز از مرکز و یا جریان محوری در دستگاه های تهویه مطبوع به کار رفته اند. هواکش ها وظیفه ی جابجایی هوای گرم یا سرد عبوری از کویل‌های و همچنین هوای تمیز شده توسط فیلترها را در دستگاه‌های تهویه مطبوع به عهده دارند.

بخش تحویل

بخش تحویل شامل دیفیوزرها ، رادیاتورها ، کویل ها و … است. کویل‌ در واقع از لوله های مسی خمیده تشکیل شده است که تبادل حرارت در سیستم‌ها در آن ها اتفاق می افتد. کویل‌ها را بر اساس نوع عملکرد و نوع سیال دسته بندی می شوند. از نظر نوع عملکردشان به دو نوع سرمایشی و گرمایشی که به نوع گرمایشی آن کویل آبگرم نیز گفته می شود و از نظر نوع سیال به سه دسته ؛ هوا به هوا ، آب به آب و آب به هوا یا بالعکس تقسیم می شوند.

المان های کنترلی

المان های کنترلی وظیفه کنترل و تنظیم کارکرد اجزای دستگاه های تهویه مطبوع را به عهده دارد مانند مخزن انبساط که تغییر حجم سیال را کنترل می کند و در سیستم های تمام آب به دلیل بسته بودن مدار حرکت سیال ، این امکان وجود دارد که در اثر تغییر دمای سیال و تغییر حجم آن ، اتصالات و اجزای سیستم دچار مشکل شود ، بنابراین وجود مخزن انبساط در این نوع سیستم ها می تواند از بروز این سیستم ها جلوگیری کند.

اجزای سیستم تهویه هوای مطبوع

همانطور که ملاحضه کردید در این مقاله سعی شده است تا به تعریف سیستم های تهویه مطبوع بپردازیم و بدانیم که سیستم تهویه مطبوع چیست ؟ همچنین در خصوص اجزای سیستم های تهویه مطبوع  توضیحاتی ارائه شد. لازم به ذکر است همانطور که گفته شد به دلیل تنوع بالای محصولات و دستگاه هایی که کار تهویه مطبوع هوا را انجام می دهند و شرایط متفاوت مکان و محل مورد نظر، انتخاب سیستم تهویه هوا کار دشواری است و اگر به درستی صورت گیرد، می تواند در کاهش مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن بسیار موثر باشد. شما می توانید با شماره گیری 87700962-021 با کارشناسان مایسا در زمینه مشورت کنید.

4.8/5 - (5 امتیاز)