فن کویل چیست و اجزای تشکیل دهنده آن چه می باشد؟

هر ساختمانی برای گرم و یا خنک شدن و تهویه مطبوع محیط خود به دستگاه و تجهیزاتی نیاز دارد. دستگاه های سرمایشی و گرمایشی بسیاری تولید شده که هرکدام اجزا تشکیل دهنده و مدل های متفاوتی دارند، اما همگی هدف مشترکی را دنبال می کنند که آن بالا و پایین بردن دمای ساختمان در فصول مختلف است. فن کویل یکی از انواع این دستگاه هاست که برای تغییر دمای محل تعبیه شده است. پرسش هایی از جمله دستگاه فن کویل چیست ؟ چه کاربردی دارد؟ انواع دستگاه فن کویل کدامند؟ اجزای تشکیل دهنده دستگاه فن کویل از چه چیزهایی تشکیل می شوند؟ همه این سوالات با شنیدن نام فن کویل در ذهن کسی که با این دستگاه آشنایی ندارد، نقش می بندد. هدف ما از این مقاله رفع ابهامات و سوالات شما در مورد فن کویل است. پس با ما همراه باشید.

فن کویل چیست ؟

در پاسخ به فن کویل چیست ؟ می توان گفت : FCU یا دستگاه فن کویل ، دستگاه ساده ای بوده که دارای مبدل حرارتی و فن است. فن کویل جزیی از سیستم های تهویه مطبوع در ساختمان ها به شمار می رود که در تمامی ساختمان ها از جمله مسکونی، تجاری و صنعتی قابل استفاده است. فن کویل قابلیت های مختلفی دارد و اغلب درجه حرارت محیط اطراف خود را با مکش هوای موجود تنظیم می کند. این کنترل به کمک یک سوئیچ دستی ON/OFF یا خاموش و روشن و یا یک ترموستات انجام می پذیرد. فرمان تغییر دور فن و یا تغییر در میزان دبی آب ورودی به کویل ها توسط ترموستات به فن و یا به شیر کنترل صادر می شود و با این عمل در فضا دمای مطلوب حاکم می گردد.

دستگاه های فن کویل با آب سرد و گرم از چیلر و دیگ های مرکزی تغذیه می شوند. معمولا فن کویل به کمک دو لوله ( گرم یا سرد) و چهار لوله ( هر دو واحد گرمایش و خنک کننده به طور همزمان)، انرژی تولید شده توسط مولد انرژی را به محیط ارائه می دهد.

دستگاه فن کویل دارای نصب آسان و نسبتا ساده ای است. اما برای حصول اطمینان کافی از عملکرد و کارآمد ، نیازمند تعمیر و نگه داری منظم است. زمانی که فن کویل در حال خنک کننده هواست، آب کندانس شده روی کویل ها وارد سینی در زیر آن شده و به کمک لوله درین، باید عمل تخلیه آب انجام شود.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه فن کویل

اجزای تشکیل دهنده فن کویل چیست ؟

دستگاه فن کویل نیز همانند دستگاه های دیگر از اجزای مختلفی تشکیل شده که هرکدام وظیفه ای را بر عهده دارند. در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده دستگاه فن کویل می پردازیم.

کویل

در فن کویل قطعه ای با نام کویل وجود دارد که از لوله های مسی با فن آلومینیومی تشکیل شده است. این لوله های مسی در دو، سه ردیف هستند و به کلکتور ورود و خروج اصلی متصل شده و یکی مسئولیت ورورد آب گرم در زمستان از دیگ و یا آب سرد در تابستان از چیلر را دارد و دیگری مخصوص بازگشت آب به طرف موتور خانه مرکزی است.

احتمال ایجاد گرفتگی و نشت در این کویل ها به ویژه از قسمت اتصالات وجود دارد و چنانچه پس از تست مشخص شد، باید محل نشتی به صورت ماهرانه جوشکاری شود.

فندک

فندک ها در بردارنده هوزینگ، موتور، بلور و سینی درین (تخلیه آب) بوده که روی آن قرار گرفته است. به جهت آسان شدن امر تعمیرات این سینی تعبیه شده است.

الکترو موتور

الکترو موتور یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده دستگاه فن کویل هستند. موتوری که در فندک به کار رفته با توجه به نوع فن کویل و سایز در شکل های مختلفی همانند موتور تک شفت، دو شفت و شفت کوتاه موجود هستند. الکترو موتور سه دور بوده که با فرمان ترموستات سه مرحله ای و یا کلید مخصوص به هر کدام از آن ها فرمان می دهد. بالا رفتن دور دستگاه باعث افزایش مقدار هوادهی آن می شود.

بلوور

مسئولیت گردش هوا بر عهده فن یا بلوور است. عاملی که بلوور را به گردش در می آورد، الکترو موتور است و بلوور هم با توجه به مدل فن کویل به صورت چپ گرد و راست گرد و به لحاظ جنس در دو نوع پلاستیکی و آلومینیومی وجود دارد. قسمتی که بلوور در آن قرار می گیرد، هوزینگ نام دارد و به صورت پلاستیکی و آلومینیومی است که موجب هدایت جریان هوا به دستگاه می شود.

سینی درین

این جز از فن کویل وظیفه تخلیه آب را عهده دار است. تقطیر رطوبت موجود در هوا در فصل تابستان به دلیل وجود نقطه شبنم، باعث جمع شدن آب بر روی کویل می شود. این آب روی سینی درین ریخته و توسط لوله تخلیه روی سینی و شلنگی مخصوص به لوله تخلیه آب ساختمان وصل شده و تخلیه می گردد.

 

اجزای دستگاه فن کویل

فیلتر

فیلتر ها بسته به نوع فن کویل در دو نوع فلزی و پلاستیکی بوده که دارای قابلیت تعویض و شستشو هستند. محل قرار گیری فیلتر در مسیر هوای ورودی به فن کوئل بوده و مانع ورود ضایعات موجود در فضا و گرد و غبار به داخل فن می شود. فیلتر باید قبل از راه اندازی سرویس شده گرد و غبار از آن پاک شود.

شیر هواگیری

این شیر بر روی لوله اصلی کویل قرار داشته و در دو نوع اتوماتیک و دستی است که وظیفه هواگیری سیستم را بر عهده دارد. برخی از برندهای تولید کننده فن کویل روی هردو شیر اصلی کویل، شیر هواگیری نصب می کنند.

کلید سلکتوری

این کلید چهار حالته بوده که حالت های روشن و خاموش، دور کم، متوسط و زیاد را شامل می شود. فن کویل هم از طریق ترموستات و هم از طریق کلید به صورت دستی قابل کنترل است. از کلید سلکتوری فقط در فن کویل های زمینی استفاده می گردد و فن کویل های سقفی توسط ترموستات کنترل می شوند.

ترموستات

از ترموستات سه مرحله ای فن کویلی در فن کویل های سقفی و کانالی  برای کنترل از راه دور استفاده می شود. ترموستات Honeywell جز معروف ترین ترموستات های دیواری است. در این مدل ترموستات، کنترل دور فن به صورت دستی انجام می شود. ترموستات CLIMASET جز بهترین ترموستات های موجود بوده که کنترل دقیق دمای هوا، مقدار هوا دهی و خاموش و روشن کردن دستگاه کاملا اتوماتیک انجام می پذیرد.

کلام آخر

همان طور که در مطالب فوق گفته شده دستگاه فن کویل همانند داکت اسپلیت و کولر گازی یکی از دستگاه های تهویه مطبوع در سیستم های سرمایشی و گرمایشی ساختمان هاست که کاربرد زیادی در ساختمان های تجاری، مسکونی و.. دارد. این دستگاه اجزای محتلفی دارد که هریک در بر دارنده اجزای دیگر و موظف به انجام بخشی از کار سیستم دستگاه فن کویل هستند. برای تهیه بهترین برند از فن کویل و نصب و راه اندازی بی دغدغه با گروه مایسا از طریق شماره 87700962021 در ارتباط باشید. ما بهترین ها را برای شما می خواهیم و آسایش و اطمینان خاطر را برایتان به ارمغان می آوریم.

5/5 - (4 امتیاز)